پایگاه جامع مداحی حاج میثم مطیعی پایگاه جامع مداحی حاج میثم مطیعی، Meysam motiee ، گمنام ، Gomanm ، میثاق ، Misaq

سایر

حسینیه مرحوم حاج داود العاشورا
 اربعین شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابو المهندس
سخنران: حجت الاسلام شیخ عبدالله الکعبی
مداح: حاج میثم مطیعی و دیگر مداحان اهل بیت 
زمان: جمعه ۲۵بهمن ۹۸ - ساعت ۱۹‌
مکان: بصره، حسینیه داود العاشورا

کوچه آه (ویژه ایام فاطمیه)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

«هیئت ها نمی توانند سکولار باشند؛ ما هیئت امام حسین سکولار نداریم! هرکس علاقه‌‌مند به امام حسین (ع) است، علاقه‌‌مند به اسلام سیاسى است، اسلام مجاهده است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معناى اعتقاد به امام حسین این است. اینکه آدم در یک مجلس روضه یا هیئت عزادارى مراقب باشد که مبادا وارد مباحث اسلام سیاسى بشود، این غلط است. فکر انقلاب، فکر اسلام، خطّ مبارکى که امام (رضوان الله علیه) در این مملکت ترسیم کردند و باقى گذاشتند، اینها بایستى در مجموعه‌‌ها و مانند اینها حضور داشته باشد.
چقدر خوب است که در این نوحه‌‌خوانى‌‌ها مضامین اسلامى، مضامین انقلابى، مضامین قرآنى گنجانده بشود؛ یک وقت هست که سینه می زنند و صد بار با تعبیرات مختلف مثلاً می گویند «حسین واى»، خب این یک کارى است امّا هیچ فایده‌‌اى ندارد و هیچ چیزى از «حسین واى» انسان نمی فهمد و یاد نمیگیرد. یک وقت هست که شما در همین مطلبى که [عزادار] تکرار می کند و حرفى که [با آن] سینه میزند، با زبان نوحه و با زبان شعر، یک مسئله‌‌ى روز، یک مسئله‌‌ى انقلابى، یک مسئله‌‌ى اسلامى، یک معرفت قرآنى را میگنجانید؛ او وقتى تکرار میکند، در ذهن او ملکه میشود؛ این خیلى با ارزش است، کارى است که هیچ‌‌کس دیگر غیر از شما نمی تواند این کار را بکند؛ یعنى هیچ رسانه‌‌اى واقعاً قادر نیست که این‌‌جور معارف الهى را با جسم و جان و فکر و روح و احساس و عقل و مانند اینها آمیخته کند. لذا کار، کار مهمّى است؛ کار بزرگى است و امیدواریم که ان‌‌شاءالله خداى متعال به شما توفیق بدهد و شما را مأجور بدارد که بتوانید به بهترین وجهى ان‌‌شاءالله این کار را پیش ببرید».

آنچه خواندید بخشی از بیانات مقام معظم رهبری (مدّ ظله العالی) در جمع هیئات مذهبی است. همه ما هیئتی ها می دانیم که در برهه حساس کنونی از تاریخ اسلام و انقلاب، هیئات مذهبی در صورت عملکرد صحیح، شناسایی دقیق اهداف و برنامه ریزی عالمانه جهت نیل به مقاصد عالی، می توانند به نتایج مطلوبی در تربیت دینی جامعه دست پیدا کنند. هیئات مذهبی نقش بسیار تاثیر گذاری در شکل دهی فرهنگ عمومی جامعه و به خصوص تربیت نسل جوان دارند.


چند سالی است در کنار اقدامات سودمند و اثر بخش سایر ذاکران حسینی، الگوی جدید و تا حدی متفاوت توسط دکتر میثم مطیعی در عزاداری ارائه شده که مورد توجه علما و فرهیختگان خصوصا رهبر فرزانه انقلاب قرار گرفته است. اداره هیأت بر اساس اصل مهم معرفت افزایی دینی و تعمیق باورهای مذهبی، تاکید بر مقتل خوانی و ارائه روضه ها بر اساس منابع معتبر و مستند، حفظ سنت های گذشتگان در عزاداری و تلفیق آن با نوآوری های غیر منفی، بهره مندی از اشعار فاخر، چه به لحاظ زبان و قوت شعری و چه برخورداری از مضامین روز و اسلام سیاسی، دوری از آسیب ها و انحرافات در عزاداری اهل بیت علیهم السلام، انتخاب سبک ها و ملودی های متناسب با جلسات مدح و مرثیه اهل بیت علیهم السلام، تاکید بر فرهنگ مناجات خوانی و توجه به مضامین ادعیه صحیفه سجادیه و... از ویژگی های جلساتی است که حاج میثم مطیعی آنها را اداره می کند.
این روش مداحی که برخواسته از آرمان های انقلاب اسلامی است در مقابل حوادث روز داخلی و بین المللی ساکت نبوده و پاسخ عالمانه و عکس العمل را به جای موضع گیری های دفعی و مقطعی در قالب شعر و روضه برگزیده است. نقش پر رنگ این سبک مداحی در فتنه سال 88 به خوبی مشهود بود. بیش از 7 سال است که شاعران برجسته ای چون دکتر محمد مهدی سیار برنده کتاب سال جمهوری اسلامی در بخش شعر و میلاد عرفان پور رباعی سرای جوان حاج میثم مطیعی را در این راه یاری می دهند.


آنچه در مجموعه " کوچه آه " جمع آوری شده است مجموعه اشعار و مقاتل ارائه شده در فاطمیه دوم سال 92 است که توسط دکتر میثم مطیعی در هیات شهدای گمنام ارائه شده است.

 

از ویژگی های این مجموعه، ارائه متن مستند مقاتل و روضه ها جهت استفاده مداحان عزیز به منظور ترویج سبک مقتل خوانی است. ضمن اینکه متن مستند مقاتل، جهت سهولت در استفاده اعراب و ترجمه شده و منبع هر روضه نیز به نحو دقیق معرفی گردیده است. امید است با انتشار این مجوعه گامی در جهت ترویج فرهنگ مقتل خوانی در جلسات عزادرای و همچنین توجه بیشتر به منویات مقام معظم رهبری پیرامون مداحی برداشته شود.


ان شاءالله به زودی متن مستند مقاتل و اشعار فاطمیه 1389 تا 1391 و همچنین محرم 1386 تا 1392 در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

                                                                                                                      موسسه آفرینش های هنری و دینی بی نشان

 

 

در صورت تمایل به دریافت فایل متنی (PDF)  کتاب "کوچه آه"    اینجا   کلیک نمایید.

 

 

نشانی صفحات رسمی حاج میثم مطیعی در اینستاگرام، تلگرام، پیام رسان بله، سروش، ایتا، آی گپ، گپ و آپارات: MeysamMotiee@