پایگاه جامع مداحی حاج میثم مطیعی پایگاه جامع مداحی حاج میثم مطیعی، Meysam motiee ، گمنام ، Gomanm ، میثاق ، Misaq

امامزاده قاضی الصابر (ع)

« هیأت آیین حسینی »
جشن میلاد امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام)
سخنران : حجت‌الاسلام وحیدی
با مداحی: حاج میثم مطیعی
زمان: جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ساعت ۱۹:۳۰
مكان: تهران، میدان شيخ بهایی، ده ونک
امامزاده قاضی الصابر (علیه السلام)

گفتگوی میثم مطیعی با برنامه «میدان انقلاب»

 

 

میثم مطیعی، مهمان برنامه «میدان انقلاب» با اجرای وحید یامین‌پور بود تا درباره شاخص‌های هیئت انقلابی و تحلیل قیام عاشورایی حضرت امام حسین (ع) گفتگو کند.

وی درباره تعبیر مداح انقلابی که برای او به کار می‌رود گفت: با اینکه بخواهم به مداحی انقلابی و مداحی سیاسی محدود شوم، مقابله می‌کنم. با این مطلب که می‌گویند فلان مداحی انقلابی یا هیئت انقلابی است مخالفم مگر دیگر هیئت‌ها غیرانقلابی‌اند؟ گام اول این است که ما را محصور نکنید پس نکته این است که تمام تلاشم مداحی مبتنی بر اسلام ناب است.

این مداح جوان در تشریح هیئت مبتنی بر اسلام ناب بیان کرد: ما در هیئت درباره رزق حلال، خانواده، سبک زندگی، عفاف، حیا، حجاب و ... در حوزه‌های مختلف در مضامین شعر می‌گنجانیم. اشعاری خوانده‌ایم درباره مستضعفین و عید فطر و غیره که دیگر تحمل نمی‌شود. ما به این‌ها اکتفا نکردیم و مرتباً به‌صورت حضوری در بین مردم حضور داریم.

مطیعی با بیان اینکه بکاء بر سیدالشهدا در روایت اهل‌بیت بسیار سفارش شده و تشویق و ترغیب شده است، عنوان کرد: سؤالی که مطرح می‌شود این است که هیئت فقط گریه است؟ اینکه معصوم می‌فرماید در منی برای من گریه کنید یادآوری این است که روش و منش امام حسین (ع) باید زنده نگه‌داشته باشد. اگر امام حسینی (ع) که می‌شناسیم همان امام حسینی که هزار و چهارصد سال پیش معرفی شود و به درد امروز ما نخورد و برای امروز حرفی نداشته باشد حتماً گفته نشده و خوب معرفی نشده است.

وی درباره سخن رهبر انقلاب که می‌فرمایند هیئت نباید سکولار باشد عنوان کرد: هیئت سکولار دقیقاً مثل کبریت بی‌خطر است و هیچ کسی هم با آن مخالفتی ندارد. هیئت سکولار همان امام حسین (ع) هزار و چهارصد سال پیش را معرفی می‌کند و مردم به اعماق قرن‌ها می‌برد و فقط از همان‌جا حرف می‌زند. هیئت سیاسی درباره شیخ زکزاکی، درباره محور مقاومت، راجع به انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، فتنه ۸۸ و بسیاری از مسائل دیگر موضع دارد.

این مداح جوان ادامه داد: ما قطعاً به بازتعریف مفاهیم انقلاب برای مسئولین و مردم نیاز داریم و اگر این کارها را مرتباً انجام دهیم آینده روشنی در پیش روی انقلاب اسلامی قرار دارد. مردم و جوانان مشکلات زیادی دارند اما هیچ‌کدام از امام حسین (ع) نمی‌گذرند و پای سیدالشهدا (ع) ایستاده‌اند. شاید کسی مسجد نرود ولی هیئت می‌آید ببینید چطور جوانان از محرم و هیئت استقبال می‌کنند باید از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کنیم.

مطیعی با بی‌اساس خواندن خط‌کشی‌ها در دستگاه اهل‌بیت (ع) اضافه کرد: بنده اساساً با خط‌کشی مخالفم شما. هیچ حرفی از بنده نمی‌توانید پیدا کنید که در آن موضع خط‌کشی کردن پیدا کنید بنده عرض کردم با اصطلاح مداحی انقلابی مخالفم چون همه هیئت‌ها را انقلابی می‌دانم و هیئتی که انقلابی نباشد خیلی زود مشخص می‌شود. این تعابیر از طرف دیگران استفاده شده و بنده شخصاً هیچ‌گاه از آن‌ها استفاده نکردم.

وی ادامه داد: بنده تا امروز در هیچ میتینگ سیاسی شرکت نکردم چه در انتخابات مجلس و چه در انتخابات ریاست جمهوری. ما هیچ فیلمی از هیئت‌هایی که برگزار می‌کنیم هم نمی‌گیریم و منتشر نمی‌کنیم به همین دلیل بسیاری از کارهایی که تولید می‌کنیم دیده نمی‌شود. مثلاً وقتی درباره موضوع خانواده کار می‌کنیم دکور هیئت، اشعار و مضامینی که استفاده می‌شود، هیئت نوجوانان همه با هم همسو به این مبحث می‌پردازند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: به بخشی از کار که مربوط به انقلاب اسلامی است افتخار می‌کنم و همه مداحان را انقلابی می‌دانم؛ اما من مداح هیئت دانشجویی و دانشگاهی هستم و اعتقاد دارم همه اقشار جامعه باید هیئت خودشان را داشته باشند. طلبه‌ها، بازاری‌ها، پاسدارها، نظامی‌ها و جوانان هیئت خودشان را دارند که همه ما قطعات مختلف یک پازل در عملیات فرهنگی هستیم. مضامین سیاسی شعرهایی که بنده استفاده می‌کنم محصول ماه‌ها و ساعت‌ها کار با مشاور، شاعر و متخصصین است. وقتی درباره بحرین شعری می‌خوانم باید درباره آن‌ها مطلع باشم.

مطیعی گفت: بین مداحان رقابتی وجود ندارد با تمام احترامی که به همه اقشار مختلف می‌گذارم ما سلبریتی، فوتبالیست، هنرمند و بازیگر نیستیم. پشت مداحان یک حقیقت است که خیلی از کارها از آن‌ها پذیرفته نیست بین مداحان رفاقت است اما مستمعین و زائران اباعبدالله طبق ذائقه‌ها هیئت‌های خود را انتخاب می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ورود برخی ملودی‌ها و اشعار نامناسب به مجالس عزاداری بیان کرد: ملودی و اشعار نامناسب یا به‌عبارت‌دیگر سخیف و سطحی متأسفانه وجود دارد این قبیل چیزها کم هستند اما دیده می‌شود. بنده باید درباره دقیقه‌به‌دقیقه و فرد فرد افراد درون هیئت در قیامت جواب بدهم پس باید برای آن‌ها مطالعه کنم.

این مداح جوان در پاسخ به سؤال مجری که در هیئت میثاق با شهدا چگونه عمل می‌کنید، گفت: هیئت میثاق با شهدا یادگار شهدای دانشگاه امام صادق (ع) و اخلاص آیت‌الله مهدوی کنی است. از خیلی سال پیش برخی از دوستان تا به امروز همراه هیئت هستند. از سال ۱۳۸۶ تصمیم گرفته شد در‌های دانشگاه باز شود و از مردم هم دعوت شود در هیئت حضور داشته باشد.

مطیعی در ادامه اظهار کرد: هدف ما این است که هر آنچه مطالبه ولی ماست در هیئت پیاده کنیم. هیئت میثاق با شهدا در ایام فاطمیه، ماه مبارک رمضان، اربعین و دیگر مراسم و مناسبت‌ها مراسم دارد و این برنامه‌ها اثرگذاری جهانی دارد. اتاق فکر و شورای هیئت دارد و اساتید دانشگاه‌ها دغدغه و حساسیت دارند.

وی درباره فعالیت‌های اجتماعی هیئت میثاق با شهدا گفت: ما در مسائل اجتماعی و پیگیری درد مردم ورود کردیم خیلی از هیئت‌ها از ما زودتر در این مسائل وارد شدند در پی همین خیریه تأسیس کردیم خدمات پزشکی، کارآفرینی، اشتغال و در بحث زلزله مثل خیلی از هیئت‌ها در کنار مردم بودیم.

این استاد دانشگاه در تشریح فعالیت‌های بین‌المللی هیئت میثاق با شهدا اظهار کرد: جرقه فعالیت بین‌المللی از سال ۱۳۹۴ و در جریان انقلاب بحرین برای هیئت شروع شد این ورود یک رویکرد مأموریتی است. کار که شروع شد از طرف بسیاری استقبال شد شاعرانی از بحرین، قطیف عربستان، لبنان و ... اضافه شدند و در ادامه تلاش کردیم به اتفاقات بین‌المللی واکنش مناسب نشان دهیم.

 

برای مشاهده و دریافت فایل تصویری این گفت و گو (اینجا) را کلیک نمائید.

 

نشانی صفحات رسمی حاج میثم مطیعی در اینستاگرام، تلگرام، بله، سروش، ایتا، روبیکا و آپارات: MeysamMotiee@